• Gokhan Cetintas

Fransız Dantel Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Güncelleme tarihi: 14 Ara 2021

Hoş geldin!


Fransız dantelin hikayesine başlamadan önce dilersen yıllardır evlerimizin, elbiselerimizin, kısaca hayatlarımızın her alanında bir motif olan dantellerin hikayesini kısaca öğrenelim. ☺


Dantel, (Fransızca "dentelle") envai çeşit iplikle örülebilen, bir kumaşın kenarına işlenen bir çeşit ağ görünümünde olan örgü çeşididir.
Tarihimizde de o kadar önem taşıyan bir rolü vardır ki İç Anadolu ve Batı Anadolu illerinin efeleri süslü oyalarla bezenmiş baş yemenilerini üzerlerinde taşmışlardır. Bu oyalı yemeniler efelerin külahlarına sarılırdı ve efeye başka bir heybet katardı.

İlk üretildikleri şehirlerin adıyla anılan bazı dantel çeşitleri zamanla Bursa danteli, Selanik oyaları; yaprak, gül, sümbül, biber oyaları; oğlan perçemi; komşu çatlatan; çarkıfelek gibi adlarla şöhretlerine şöhret katmışlardır.


Dantel’in Dünyada Tarihçesi

16. yüzyılda uzak doğudan Venedik’e gelmesiyle insanların moda anlayışlarında etkin bir yer kapladığı düşünülen dantel, Avrupa ülkelerinin giyim tarzına olan etkisini o kadar değiştirmiştir ki, dantel kullanımı Fransa’ya ulaştığında dönemin Maliye Bakanı Jean Baptiste Colbert, bir dantel sanayisi kurdu! Üretim yarışında Venedik’i geride bırakan Fransa, artık kendi dantellerini üretir ve dışa pazarlar bir hale gelmişti.
Fransız Dantel

Şimdi geldik Fransız Dantel’in hikayesine ☺

Hac için Kudüs’e doğru yola çıkan Avrupalılar Kudüs seyahatleri sırasında eski İstanbul’a uğramadan ülkelerine dönmezlerdi. İstanbul’un sonsuz güzelliklerinden biri olan oymalardan etkilenmeden de edemezlerdi haliyle. Osmanlı’yı temsil eden diplomatların Fransa’ya vardıkları hanımların elbiselerindeki ve eşyalarındaki danteller özellikle Fransız kadınlarının ilgisini cezbeder. 1700’lü yıllarda Fransızlar, bu işlemeleri usulünce öğrenmek ve ticari bir yarar sağlamak için Türk hanımlarını ülkelerine davet ederler. Lyon şehrine yerleşen Türk hanımları, Fransız Dantel’in sektörel boyut kazanmasına da ön ayak olur.

Tekstil sanayiinin gelişmesine öncülük eden dokuma tezgahlarının hız kazanmasıyla sektör zirve noktasına gelir ve bu tezgahların mucidi, Napolyon tarafından ödüllendirilir. Lyon şehrinde, İcat sahibinin adına 30.000 tezgah kurulur. Fransız hanımlarına dantel sanatını ayrıntılı bir şekilde aktaracak Türk hanımlarının bu şehre yerleştirilmesi sizce rastgele bir seçim midir? Şu an günümüzde hala Fransız Dantel işiyle uğraşan küçük bir yerleşim alanının mevcudiyetini koruduğu söylenir.


Fransız Dantel Nerelerde Kullanılır?

Gelinlik, masa örtüsü, pike, iç çamaşırı gibi kullanım alanları bulunan Fransız Dantel modelleri için linke tıklayarak alternatif Fransız Güpürleri görebilirsiniz.96 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör